نقد و تحلیل سیاستهای دولت دوازدهم

بررسی و نقد و تحلیل عملکرد و سیاستهای دولت دوازدهم

خبر| بازدید از مراکز نظامی، مطابق برجام

به گزارش گروه بین الملل باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از پایگاه خبری شبکه العالم، در میانه تنش لفظی میان مقامات ایران و آمریکا بر سر اجازه دسترسی بهمراکز نظامی ایران بر اساس توافق هسته‌ای (برجام)، «یوکیو آمانو» مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفت آژانس حق دسترسی به همه مراکز نظامی و غیرنظامی را دارد.

بر این اساس، آمانو گفت «بر اساس شرایط مورد توافق ایران در حوزه بازرسی‌ها، آژانس بدون تفاوت قائل شدن میان مراکز نظامی و غیرنظامی، به همه آنها دسترسی دارد.»

آنطور که آسوشیتدپرس گزارش کرد، آمانو در پاسخ به سوالی در خصوص این تنش لفظی میان تهران و واشنگتن گفت به «گزارش‌های خبری» واکنش نشان نمی‌دهد.

بر اساس توافق هسته‌ای، آژانس برای دسترسی به هر سایت غیرهسته‌ای، اعم از نظامی یا غیرنظامی، ابتدا باید مدارک و اطلاعاتی که نشان دهد ممکن است در این مکان فعالیت مرتبط با فعالیت هسته‌ای انجام گیرد را به ایران ارائه کرده و درخواست بازرسی دهد.

در صورت عدم پذیرش این درخواست از سوی ایران، این درخواست به کمیسیون مشترک هشت عضوی نظارت بر برجام، متشکل از ایران، روسیه، چین، فرانسه، آلمان، انگلستان، آمریکا و اتحادیه اروپا می‌رود و تنها در صورت رأی اکثر اعضا به نفع آژانس، باید دسترسی ارائه شود. این روند تا ۲۴ روز زمان می‌برد.

سخنگوی وزارت خارجه ایران چند هفته پیش در خصوص طرح مسئله بازرسی از اماکن نظامی ایران گفت: این بحث‌ها را باید به طنزگویی تشبیه کرد. این مسئله خوابی است که تعبیر نخواهد شد. این سخنان، بسیار گفته و تعبیر هم نخواهد شد چون با ایران قدرتمندی مواجهه هستند که با بومی‌سازی راه خود را ادامه می‌دهد و به عنوان کشوری مستقل در جهان ظهور کرده است.

نیکی هیلی، نماینده آمریکا در سازمان ملل هم دیروز (پنجشنبه) گفت: اگر بازرسی از سایت‌های نظامی ایران، آن‌طور که ایرانی‌ها می‌گویند یک رویا است، پایبندی ایران به برجام هم رویا است.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا که طبق قوانین داخلی این کشور باید هر سه ماه یک بار پایبندی ایران به برجام را تائید کند، بر اساس گزارش‌های غیررسمی، به دنبال راهی برای متهم کردن ایران به نقض برجام و عدم صدور تائیدیه است.

گفته می‌شود تلاش برای قرار دادن ایران بر سر دو راهی ارائه دسترسی به پایگاه‌های نظامی یا خروج از برجام، راه‌ حلی است که به این منظور به ترامپ پیشنهاد شده است.

نماینده آمریکا در سازمان ملل هفته گذشته پس از حضور در مقر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، گفت ایران باید به بازرسان آژانس اجازه دهد که از پایگاه‌های نظامی بازدید کنند.

سایت تفریحی چفچفک
۱۰ شهریور ۹۶ , ۱۱:۱۰
بیان بازدید مگر چخبر هست

پاسخ :

سلام...
یکی از گزینه های لازم برای حمله نظامی یک کشور به کشور دیگر، اطلاع از تجهیزات نظامی کشور هدف می باشد؛ و به همین دلیل کشور ها سعی می کنند اطلاعی از کَمّ و کیف تجهیزاتشان درز نکند و دستاوردهای جدیدشان را چند سال پس از تولید به نمایش می گذارند تا دشمن نتواند برآوردی دقیق داشته باشد...به همین دلیل بازدید از مراکز نظامی اهمیت پیدامی کند
حمیدرضا وجدانی
۱۰ شهریور ۹۶ , ۱۱:۱۵
سلام
زبان قاصر است از کلامی گفتن
یا علی مددی

پاسخ :

سلام...
بله متاسفانه...
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
تجدید کد امنیتی
این وبلاگ مکانی است برای گردآوری نظرات و تحلیلهای منتقدان و تحلیلگران، پیرامون دومین دوره ی ریاست جمهوری آقای حسن روحانی، تا زوایای مختلف این دولت، در دسترس عموم دوستداران جمهوری اسلامی ایران قرار گیرد و مسئولیت هر نظر و نقدی بر عهده ی منبع آن است.
Designed By Erfan Powered by Bayan