نقد و تحلیل سیاستهای دولت دوازدهم

بررسی و نقد و تحلیل عملکرد و سیاستهای دولت دوازدهم

لقمه چرب زنگنه در دهان توتال بدعهد!

مدیرعامل شرکت فرانسوی توتال چندی پیش از حضور مجدد این شرکت برای توسعه فاز ۱۱ میدان گازی پارس جنوبی در ایران خبر داد. بازگشتی که زنگنه و دولت روحانی برای آن تلاش زیادی کرده‌اند و آن را در قالب قراردادهای جدید نفتی (IPC) دنبال کرده‌اند. مقدمات این بازگشت نیز آبان سال گذشته با موافقتنامه‌ای به ارزش ۴.۸ میلیارد دلار که میان شرکت_ملی_نفت ایران و کنسرسیومی بین‌المللی به رهبری توتال امضا گردید، فراهم شده است.


فارغ از پشت‌پرده این اصرار وزارت نفت دولت یازدهم برای کشاندن پای توتال به ایران، کارنامه سیاه این شرکت در ایران ابهامات چرایی بازگشت مجدد آن را چندین برابر کرده است!!


در بیانی کوتاه از سوابق این شرکت می‌توان به کلاهی که بر سر ایران در توسعه فازهای ۲ و ۳ همین میدان گازی گذاشت، اشاره کرد: این شرکت که سال‌هاست که در طرف قطری این میدان مشترک مشغول برداشت گاز است، در زمان حضور خود در ایران برای توسعه فازهای ۲ و ۳ (از سال ۷۶) بجای تمرکز بر لایه‌های مشترک، فازهای جدید را در لایه‌های مستقل و داخلی این میدان توسعه داد!! اما از آن طرف در سمت قطری، برداشت حداکثری از لایه‌های مشترک را دنبال می‌کرد!


با این حال جناب آقای زنگنه اصراری عجیب برای بازگرداندن این شرکت فرانسوی به ایران دارند که دلایل حقیقی آن مشخص نیست.


منبع:رسانه قرارگاه شهید احمدی روشن

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
تجدید کد امنیتی
این وبلاگ مکانی است برای گردآوری نظرات و تحلیلهای منتقدان و تحلیلگران، پیرامون دومین دوره ی ریاست جمهوری آقای حسن روحانی، تا زوایای مختلف این دولت، در دسترس عموم دوستداران جمهوری اسلامی ایران قرار گیرد و مسئولیت هر نظر و نقدی بر عهده ی منبع آن است.
Designed By Erfan Powered by Bayan